Doplňkové informace k léčení včel

a) V době snůšky vkládáme do plodiště stavební rámky, kde včely vystaví trubčinu. Roztoči vyhledávají pro rozmnožování raději trubčí plod, takže plod dělnic je v relativním bezpečí. Odebráním trubčího zavíčkovaného plodu do konce první dekády července lze významně snížit množství roztočů ve včelstvu. Sledováním přirozeného spadu roztočů hlavně koncem léta a na začátku podzimu můžete včas odhalit nadměrné přibývání roztočů a včasným přeléčením předejít zkáze včelstva.

b) Léčení kyselinou mravenčí (Formidol) - odparné desky s kyselinou vkládáme do podmetu pod plásty se zavíčko­vaným plodem nebo položíme desku nad rámky, otvory směrem dolů mezi plodové plásty. Neměla by být moc vysoká teplota ( do 25 °C) a na úly by nemělo pražit slunce.  Formidol pomáhá při léčbě nossematozové nákazy, vápenatění plodu a při tlumení varoázy.

S výjimkou kyseliny mravenčí je léčení možné až po odebrání medu určeného pro lidskou spotřebu, aby se do něj nedostaly stopy léčiv.

c) Od roku 2018  se rozšířila nabídka schválených léčiv proti varroáze o přípravek VarroMed. Je založený na kombinaci kyseliny šťavelové a mravenčí. Disperze se nakape na včely do obsazených uliček v plodišti a dál se šíří kontaktem mezi včelami. Přípravek byl zařazen mezi dotovaná léčiva a je doporučován pro léčení na jaře a v podletí. Kyselina šťavelová nechává residua v medu a vosku.

d) Při vyšším spadu roztočů se po posledním medobraní provádí léčení Gabonovými pásky- zpravidla 2 pásky se zavěsí  do úlu na okraji plodového tělesa. Prostor pro vložení pásků získáme zvětšením mezery mezi plásty.
Pásky ponecháme v úlu 26-30 dní. Pokud necháme déle, roztoče slábnoucí účinek pásků neusmrtí a stávají se odolnějšími (rezistentní).

e) Plošné léčení - fumigaci Varidolem provádíme povinně jako poslední podzimní léčení.
Léčení se provádí 3x od první poloviny října s odstupem cca 10-14 dní dle počasí . Teplota by neměla klesnout pod 10°C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu. Včely by neměly létat venku. Poslední fumigace se doporučuje provést až v listopadu, kdy je velká pravděpodobnost, že ve včelstvu není žádný zavíčkovaný plod.
Před samotným léčením si musíme úl připravit- uzavřeme zasíťované dno očištěnou podložkou, uzavřeme všechna očka a česno.
Na pásek do horní části kápneme 2 kapky varidolu FUM ( pokud zimujeme ve 2 nástavcích, kápneme 4 kapky), na spodní straně pásek zapálíme (nesmí hořet plamenem, musí jenom doutnat!) a vložíme do úlu na kovovém držáku nebo hřebíkem pásek připevníme do posledního plástu tak, aby byl přibližně uprostřed rozšířené mezery plást-stěna úlu . Úl ihned uzavřeme a necháme dým působit nejméně 30 minut! Během této doby úl sledujeme. Pokud někde dochází k úniku dýmu, netěsnost ucpeme. Po uplynutí stanovené doby otevřeme česno a zároveň kontrolujeme, jestli pásek shořel.
Druhý den zkontrolujeme spad roztočů na podložce.

Pokud teplota klesne pod 10 stupňů, lze poslední fumigaci nahradit aerosolováním.

Asi 14 dní po posledním léčení (ne déle než měsíc před odběrem zimní měli) ještě jednou ometeme podložku a vrátíme zpět do úlu.

f) Léčení po pozitivním nálezu ze vzorku zimní měli!
Léčení se skládá ze dvou částí, které se provádějí naráz - nátěr plodu M-1AER+ fumigace varidolem FUM.
K odběru léčiva budete vyzváni základní organizací na základě vyšetření měli. Na odběr M1-AER je nejvhodnější přinést umytou a suchou skleničku po přesnídávce s víčkem. Zdravotní referent vám odměří potřebný počet kapek a podá informaci, kolik vody máte do skleničky přidat.
Ošetření se provádí za teplejšího počasí co nejdříve po získání léčiva (nejpozději do poloviny dubna).
Nejprve si připravíme jemný štětec, nebo kousek vaty připevněný na špejli. Potom do skleničky s M-1AER přilijeme stanovené množství vody, zavřeme a důkladně protřepeme.
Z úlu vyjmeme postupně všechny plásty se zavíčkovaným plodem. Víčka plodových buněk potřeme emulzí, aby se leskla, a vrátíme plásty na původní místo. Účinná látka proniká do buněk i mezi dospělé včely. Při vysokém stupni napadení se nátěr kombinuje s fumigací Varidolem.

Při léčení chemickými přípravky je nutné přečíst příbalový leták a dodržovat předepsaný postup ošetření